Nepřihlášen Přihlásit
Kvočna v akci

Život podle návodu

V poslední době mě napadá myšlenka, že nejchytřejší na světě jsou děti v prenatálním období. A proč? Odpověď je jednoduchá. Nepotřebují návody a příručky k tomu, kdy spát, kdy jíst, jak být šťastné a spokojené s tím, co mají. A světe div se...umí se bez návodu i narodit!

Jak by to asi vypadalo, kdybych se zrovna narodila a rozhodla se, že nenechám nic náhodě ani přirozené intuici a budu se řídit tím, co ze své zkušenosti sepsali jiní. Upozorňuji, že v mém příběhu byly použity názvy knih bez ohledu na jejich obsah. Nedělám nikomu reklamu, ani nechci něčí dílo hanit.

Hned na porodním sále se zmocňuji maminčina "chytrého" telefonu, abych si objednala knihu ZDRAVÉ A ŠŤASTNÉ DÍTĚ a CESTA KE ŠŤASTNÉMU DĚTSTVÍ. Nejdřív ji dávám přečíst rodičům a následně si ji čtu sama, abych se jí mohla "ohánět" a upozorňovat rodiče na chyby ve výchově!

Trochu jsem povyrostla a začíná mi docházet, že asi nejsem kluk. Kupuji knihu JAK BÝT HOLKOU. Ono totiž vůbec není jisté, že se holka v holčičím těle bude cítit jako holka. Jelikož si ani po prostudování celé knihy nejsem úplně jistá, tak si pro jistotu koupím ještě JAK BÝT KLUKEM, což mě konečně utvrzuje v tom, že má duše vlítla do správného těla.

Léta běží dál a já sahám po dalších a dalších návodech, jen abych každý den přežila a prožila jak se sluší a patří.

Už první týden v první třídě mě nikdo nerozhodí. Mám přece nastudovanou knihu JAK PŘEŽÍT ŠIKANU, JAK PŘEŽÍT, KDYŽ SI NEVÍM RADY SE ŠKOLOU, JAK PŘEŽÍT HYPERAKTIVITU a JAK PŘEŽÍT S PORUCHAMI UČENÍ.

Školu mám v malíčku, ale se znalostmi týkajícími se osobního života pokulhávám. Kluk z vyššího ročníku po mě mrká a já nevím, JAK PŘEŽÍT PRVNÍ PUSU! Přežila jsem, i když to nebyla kdo ví jaká hitparáda. Záhy ale sahám po další knize JAK PŘEŽÍT PRVNÍHO PREVÍTA (Tu následně odkládám, jelikož v ní nacházím jen rady nějakého novopečeného fotříka).

Ještě, že mám Facebook. Tam se aspoň můžu vypovídat. Na nástěnce nejlíp vyjádřím své emoce, třeba tím, že napíšu, že se dnes cítím smutně nebo podrážděně a hned mě někdo povzbudí. Nejvíc by mě namíchlo, kdyby dal na tohle někdo "lajk". To bych ale nijak nekomentovala. Já totiž vím, JAK NEBÝT TRAPNÁ NA NETU i JAK PŘEŽÍT, KDYŽ MĚ VŠECHNO ŠTVE.

Sleduju naše, jak po sobě pořád ječí a je mi jasné, kam to spěje!Blíží se konec roku a studuji JAK PREŽÍT VÁNOCE. To bude pěkný vopruz! Budeme sedět kolem stromku, kvákat koledy a dělat, že se všichni máme rádi. Kéž by mi Ježíšek nadělil knihu JAK PŘEŽÍT, KDYŽ SE RODIČE ROZVÁDĚJI. Ach ne! Tak já nikdy neskončím!

Ježíšek mi nadělil knihu. JAK ZHUBNOUT, kterou jsem asi špatně pochopila, a tak je ze mě brzy anorektička. Nevadí. Já vím, JAK PŘEŽÍT LÉČENÍ. Navíc už znám i způsob, "JAK BÝT SAMA SEBOU a JAK BÝT DOSPĚLÁ"!

Léta letí a mě začíná zajímat, JAK USPĚT PŘI PŘÍJMACÍM POHOVORU. Jsem z nové generace, tak nemám problém říct si o nástupní plat, který odpovídá manažerskému platu v dané firmě. Po půl roce obcházení pohovorů a snižování mých nároků mě nakonec v jedné firmě vzali. A já u kafe studuju JAK PŘEŽÍT V PRÁCI, JAK VYCHÁZET S KOLEGY a JAK PRACOVAT PRO IDIOTA. V průběhu několika let se mi zkracovaly sukně a prohlubovaly výstřihy a já si konečně z knihkupectví odnáším knihu JAK BÝT DOBROU MANAŽERKOU.

I v osobním životě se mi daří. Našla jsem si nového chlapa a já nestíhám kupovat další a další tituly: JAK SE MILOVAT 6X V TÝDNU,  JAK PŘEŽÍT PARTNEROVY KONÍČKY, JAK PŘEŽÍT SPORT, JAK PREŽÍT VE VOLNĚ PŘÍRODĚ, JAK PREŽÍT NA MOŘI! Už toho mám dost! Dostala jsem od něj knihu JAK PŘEŽÍT ZLOST, VZTEK A AGRESI. Vzala jsem si rady k srdci a postupně se nořila do četby dalších a dalších titulů, které si obstarávám v souvislosti s aktuální situací. JAK PŘEŽÍT TĚHOTENSTVÍ, JAK PŘEŽÍT MATEŘSKOU, JAK ŽÍT A PŘEŽÍT MANŽELSTVÍ, JAK VYCHOVAT ŠŤASTNÉ DÍTĚ, JAK PŘEŽÍT NEVĚRU, JAK SE SPRÁVNĚ ROZHODOVAT, JAK PŘEŽÍT ROZVOD S ÚSMĚVEM, JAK PŘEŽÍT PRVNÍ (K)ROK (praktický průvodce nejrizikovějším obdobím samoživitelství).

Nesložím se jenom díky návodu JAK ZVLÁDAT DEPRESI a učím se, JAK BÝT SVOBODNÁ. Konečně se můžu zaměřit sama na sebe. Už vím, JAK SI SPRÁVNĚ PŘÁT a JAK BÝT ŠŤASTNÁ.

Uběhlo pár let a já jsem odešla do důchodu. Teď mě zajímá, JAK ŽÍT DLOUZE A ZDRAVĚ. Chodím na dlouhé procházky a jelikož trpím Alzheimerem, jsem občas nucena přenocovat venku. Ještě, že se mi v takové situaci vybaví pár cenných rad, které jsem získala čtením knihy JAK PŘEŽÍT VE VOLNÉ PŘÍRODĚ.

V poslední době toho už moc nenačtu a jsem závislá na pomoci druhých. Ti na mě aplikují rady, které získali z internetu, a to hlavně JAK DÝCHAT, JAK ŽVÝKAT a JAK SE VYPRAZDŇOVAT.

No, můj život se se mnou nemazlil. Ale díky chytrým knihám jsem jím proplula bez problému.